Moon Tycho, Mare Nubium 6.1.2017, pozorování, kreslení

Zahrádka - Třebíč, 6.1. 2017 21:30-22:30 SEČ , Moon 62% (Waxing gibbous)

Teplota -12°C, vítr kolem 6m/s, městská obloha, seeing průměrný.

Vybavení: SW200/1200, ES 6,7mm, tmavě šedý papír A4, Bíly měkký papír tužky: bíla ocilka, černý uhel, tuhy 2B, 4H guma.

 Kresleno nejprve z osvětlení domu, pak s čelovkou. Kresba Tycha na černém papíře proběhla kompletně u dalekohledu. Doma jen doplněny popisky.

 

Dneska během dne hezky sněžilo a střídalo se oblačné počasí se slunečným. Navečer jsem vytáhnul temperovat dobsonka a po uspání dětí šup na chvíli ven. Příjemné mrazivé počasí, odházel jsem sníh ze dvorka a kousku zahrady, kam jsem se usadil s dalekohledem. Zaujal mě výrazný kráter poblíž terminátoru - Tycho s okolím.

Začal jsem kreslit .. Došlo na pár chyb, jako zbytečně brzké šrafování černým uhlem míst, které jsem později chtěl zesvětlit a už to nešlo ... Je třeba držet striktně postup od světlých tonů po tmavé.

Nešlo o žádné velké detaily - koneckonců to uhlem a ocilkou ani nejde..

 

Pokus o jemnější detaily na hranici vykoukatelnosti jsem se pokusil posléze na bílý papír oblast Mare Nubium - na první pohled se tam táhla jemná tenká linie vznikla díky jedinečné fázi dorůstání Měsíce 62% - poměrně pravidelná a velmi štíhlá linie na jejím konci kráterek na druhém konci naznačená plytká pohoří a další velmi malé krátery ...  Zpětně jsem to dohledal díky kolegům z astrofóra - Původně jsem to hledal v uplně špatné oblasti - jedná se o Rupes recta, ta slabší linie je Rima Birt, která je dlouhá přibližně 50km a široká 1,5km.

 

 Tento ostrý zlom je způsobený činností lávy.