DSO planner a jeho testování 19.6.2017

Místo pozorování, zahrádka Třebíč,  23-02SELČ, 19°C, vítr 1,2m/s, vlhkost 74%
Jasná obloha, seeing proměnlivý, jas: 20,05[mag/arsec2]

Vybavení TM16", Ethos 13mm, Delos 10mm, ES 20mm

Předpověď počasí toho dne slibovala velmi pěkně vymetenou oblohu. Kvůli náročnému následujícímu dni jsem nikam ale nejel a raději zůstal doma a pozoroval ze zahrádky.
Poskládal jsem si svou TM16" ku, nechal dotemperovat vetráčkem, kolimace dostačovala jen zlehka sekundárem.
Ve 23h jsem vyrazil k dalekohledu s chutí vyzkoušet si nově pořízený DSO planner - aplikaci v mobilu. Pár objektů k pozorování už jsem měl nachystaných v pozorovacím listu, týkalo se to oblasti Velké medvědice.
Začal jsem tedy galaxiemi pod velkým vozem, v okuláru byl převážně Ethos 13mm.  NGC3631 - zatím ještě ne zcela adaptován, a pod světlou městskou oblohou jsem pozoroval sytější až stelární jádro, galaxie symetrická s rychlým vytrácením jasu na  periferii.

 

Následovala dvojice NGC3756 (rozsáhlejší ale plošně slabá z dvojice) a NGC3738
(jemná, centrálně hutnější a lehce oválná menší z dvojice) obě s magnitudou kolem 11,4.
Další pěkná dvojice byla NGC3729 (difuzní slabá pod městskou oblohou, blízko jasná hvězda) a NGC3718
(kulovitý vzhled, dvě jasné hvězdy poblíž). NGC 3756 je rozsáhlá, ale plošně slabší z dvojice s NGC3738 u které jsem si poznamenal že je jemná, centrálně hutnější a lehce oválná. 


NGC 3733 poblíž HR 4457 jsem z města nevykoukal.

NGC 3448 se nachází poblíž jasné hvězdy, jehličkovitá slabší. Nad velkým vozem jsem pokračoval NGC4036, která se mi jevila jako podlouhlá a dobře z města viditelná avšak bez detailů.
Dvojice galaxií NGC 4041 (kulovitá sytější a jasná ) a NGC4036 na oplátku podlouhlá, také z města dobře viditelná.
Mé pozorování se posunulo k malému vozu - NGC 6217 jemná lehce protáhlá uvnitř jsem měl tušení tří slabých
hvězdiček. Kousek od Polárky je C1 neboli NGC188 příjemná otevřenka některé hvězdy jemné slaboulinké, jakoby se vytrácely v mlhovinkách (asi už začínal na Ethosu opar :)
O něco dál v Cepheovi jsem našel NGC6939 pěknou dobře viditelnou otevřenku a poblíž galaxii C12, která by měla být velmi jasná, pod městskou oblohou se však ztrácela, byl tam viditelný takový jemný lehce nepravidelný slabý flek, s Delosem jsem měl pocit že se rozlézá téměř do celého zorného pole.
Pak mě napadlo si vyzkoušet, jak se mi rychle podaří najít řasy v Labuti s ES20mm a bez UHC filtru. Našel jsem je rychle, (protože vím kde jsou a jak mají vypadat), ale bez té znalosti bych to asi neviděl, bez UHC filtru pod městskou oblohou opravdu velmi slabé. s UHC pak už krásně vynikly, tak jak jsem zvyklý.
NGC7013 v Cyg s mag11,3 pro mé oči byla jen celkem jemnou a drobnou mlžinkou bez detailů.

Mezi posledním DSO co mám poznamenané je NGC3147, (je nedaleko M81, M82) sytá galaxie s hvězdičkou lehce asymetricky od centra a další slabou poblíž. Bez detailů.
Nakonec jsem poskákal známé Messiery jako chokačka na závěr. Mile mě překvapilu že Vírová galaxie i z města měla i spirální ramena pěkně viditelná.

Nakonec z toho bylo celkem fajn relaxační pozorování DSO ze zahrádky u domku. DSO planner se mi vyloženě zalíbil. U každého objektu jsem si mohl poznamenat své poznámky, zařadil si objekt do pozorovacího listu, mohl jsem si nahrát i zvukový záznam (to jsem nevyužil) ke každému objektu jsem si přiřadil veškerá data od času pozorování i to, čím se pozorovalo.