Pozorování na jarním MHV 2018
Podařilo se mi urvat trochu toho času na sobotní pozorování v Zubří na jarním MHV.

Poslední roky tam nebývám celý program, ale jen na jeden večer/noc.

Obloha byla sice bez mraků, ale světelné znečištění mi připadalo, že je stále výraznější a rušivější - naměřil jsem během noci maximum  SQM 21,23.
Jak už to tak mám, když rychle baím a spěchám, vždy něco zapomenu - nyní to byl zdroj na zahřívání sekundáru.
Poskládal jsem si na louce svého 16´ Dobsona, nechal temperovat. Ještě zbyl nějaký čas se za světla podívat nějakými binokuláry, co jsem našel na louce -  Na stolečku jsem omrknul řadu BarrStraud, která tam ležela a usoudil, že moje Kowa 8x30 dává lepší obraz.. Zato vůbec lepší obraz nedává ve srovnání s Nikonem, který tam na MHV byl novinkou. WX 10x50 IF 100th Anniversary Edition   - cena 175 000,-  Jo koukalo se do něho pěkně, ve dne naprostá bomba, v noci na hvězdách prostě jen trochu víc hvězd ve 100° ZP. Něž se mi zamlžil sekundár u Dobsona, pokochal jsem se těma běžnýma jasnýma objektama jako je triplet v Leo, v jednom ZP Luntu 20mm 100° krásná podívaná, stejně tak další dvojice nebo trojice galaxií ve Lvu, procházení se zpaměti po Messierech např. M3, M53, M101,M108, M97, M81, M82, NGC 3077.
Bylo zajímavé pak přejít přes louku a pozorovat chvíli se Sašou v 140mm Maku a hlavně pak v 60mm Telementoru. Některé jasné galaxie např.M95, M96 nejsou až zase tak uplně jasné v 60mm průměru. Nutno dodat, že v Telementoru je oproti
400 dobsonu trochu větší tma :). Ale parádní zážitek a pozorování přes tento refrák mě dost bavilo, ověřil jsme si, že jsem schopnej v tom taky něco vidět, ale je to brutální duchařina.

Spaní v autě ve spacáku mi něpřipadalo uplně komfortní, už jsem nějakej starej, byla mi totiž zima ..  Vždyť jsem s tím samým spacákem cirka před 25 lety spal V Zubří v Zimě na louce a pod sebou jen celtu. To mi sice tehdy taky byla zima, to ale bylo -20°C. Tak nevím, příště zajistit chatku nebo si koupit novej spacák..