Sinus Iridium Akrylová prvotina měsíční krajiny

Dříve nebo později jsem prostě musel vyzkoušet namalovat si krajinku - akorát ne tu pozemskou. Astrokresby od dalekohledu jsou nádhernou disciplínou, ale přeci jen jsou tu určitá omezení. Nelze malovat větší formát s více detaily.

Už dlouho ve mě dříme myšlenka pokusit se přenést na plátno ten pocit při pozorování, pokusit se vyjádřit nebo zachytit tu plastičnost, která se naskýtá při přímém pozorování Měsíčních kráterů dalekohledem.

Myslím, že fotografie něco takového tak uplně nedovede.

Takže proto tento pokus. Je to vlastně prvotina. S laskavým svolením jednoho výborného astrofotografa (prokyho) jsem jako předlohu použil jeho fotografii. Detailů k namalování je ale mnoho a moje trpělivost stejně jako zkušenost s malováním je příliš malá. Určitým limitem byla též absence tužších štětců, používal jsem akvarelové štětce s přírodním vláknem, tedy přiliš měkké. Akrylové barvy v kombinaci černá a bílá - místy jsem využil ředění vodou ve stylu akvarelu.

Malováno na natažené plátno 40x30cm.

Nejprve podkladovoá barva - gradient stmívání od světlé po tmavou, pak tužkou kresba kráterů, jejich rozložení v prostoru. Pak dlouhé váhání a přemlouvání se na to šáhnout a pak ve dvou cca 2h sezeních malování.

 

 

Dalo by se to donekonečna zlepšovat a opravovat chyby a doplňovat detaily .. Dost rušivě působí přesvětlený kráterek v pravém posdním rohu (Laplace A) ale už jsem ho tam nechal.

Musím říct, že na plátně to vypadá mnohem lépe než na fotografii - ta to zase degraduje do ploché reprodukce ...

 

Bližší detaily zde