Pozorování ve Žďárských vrších 49°35'49.2"N 15°58'40.7"E

12-13.5.2018, seeing proměnlivý, teplota 14-13°C, SQM 21,23

TM 16", Paracorr typ I, Lunt 20mm, Ethos 13mm, Delos 10mm.

Aplikace:DSO Planner plus

Při příjezdu do Ždárských vrchů právě krásně pršelo, v Cikháji jsme se sešli s kamarádem Adamem a Bárou kolem 18h, nemělo cenu jít malovat do pralesa na Žákově hoře a tak jsme vyjeli hledat nějaké vhodné místo na astropozorování. Ani už nevím proč jsme vyrazili směr Fryšava a nakonec zakotvili jen necelých 6km od Žďáru nad Sázavou.

Na nebi stále mraky, ale doufali jsme že se to zlepší. Kolem 22h jsme začali pozvolna zametat oblohu mým TM Dobsonem 16" a hledat místa bez mraků a první hvězdy. V zenitu jsme ještě za soumraku pozorovali M51, pak M13, nebyl problém vidět i blízkou galaxii NGC 6207 (11,6mag) tak už se mohlo začít "regulérně" pozorovat. Krásný na tom bylo, že foukal rozumně silný větřík, a po celou noc nebyl problém s vlhkostí, bylo i příjemně teplo tak kolem 13°C celou dobu, takže temperace byla perfektní. Navíc během noci se obloha postupně zcela vyčistila od mraků - no co víc si přát, snad jen vymazat ještu tu nepříjemnou světelnou čepici od Žďáru, inu co, kousek oblohy byl zabitý, ale i tak se obloha pootočila natolik, že se původně zasažená souhvězdí vlasů Bereniky a Panny postupně vytáhla mimo světlo.

Ze začátku jsme zkoumali Messiery kolem Velkého vozu - Pinwheel Galaxy, Owl Nebula, M108. V Draku to byla NGC 5905, kde se daly tušit z centrálního hutného jádra náznaky protažení do stran. NGC 5908 je spíše jehlička moc pěkná 12,4mag. Nicméně bezkonkurenční jehla v tomto souhvězdí pro nás byla NGC 5907 - jasná 10,7mag krásně symetrická a velmi dlouhá galaxie (12,6x1,4´) Následovala NGC 5879 4,2x1,3´ tedy drobná galaxie, u které jsme já i Adam pozorovali na "dolním pólu" náznak ocásku, ve shodě s obrazovou dokumentací DSO planneru.

Nenenechali jsme si ujít ani planetárku NGC 6543, tedy kočičí oko. Ve zvětšení cca 200x jsem po chvilce viděl velmi slabý, ale ostrý bod centrálně. Nejlépe to šlo, když oko jakoby trochu rozostřilo. S UHC filtrem to vidět nebylo. Podobný efekt mi potvrdil i kolega Adam, tak si myslím, že to byla centrální hvězda. (Nenašel jsem ale nikde jakou by měla mít magnitudu)

V Pastýři jsme pozorovali NGC 5874 13,2mag - byla slabší, ale stále dobře pozorovatelná přímým pohledem, nejsem si teď jistý, jestli dokonce nebyla pozorovatelná i mírně ramena, spíše ale jen mlžný obláček. Moc krásná galaxie, na kterou mě upozornil Adam byla NGC 4631 asymetrická podlouhlá jako nějaká velryba nebo jiná ryba, v blízkém sousedství druhá asymetrická galaxie NGC 4657 - krásně pozorovatelná nepravidelnost osy i jakási nehomogenita struktury galaxie, která mi připomínala tvarem hokejku (12mag) Nejlepší dojem byl v Ethosu 13mm - vešly se tam obě do jednoho zorného pole.

Noc pokročila, ze spárů světla města se vylouply další souhvězdí, tak jsme zabrousili do Vlasů Bereniky a vyhledali další jehlu jehel starou dobrou NGC 4565, (9,5mag) 15,8x2,1´velikost - mňam. Pak nějaké další neidentifikované galaxie v té oblasti - kdo se v tom má vyznat, když posunete ZP 400mm dalekohledu, neustále vás tam ruší nějaká galaxie no hrůza :)

Ještě si vybavuji NGC 6826 (Cygnus) krásnou jasnou planetárku parádní hutnou kuličku na bohatém hvězdném pozadí. A když jsme u kuliček, tak proč ne další NGC 1501 (Camelopardalis) ta byla jem malinko slabší (11,5mag) ale nádherná. Několikrát za noc jsme se vraceli k M51 a zkoumali jak se zlepšuje průzračnost oblohy. Zajímavý čas jsme strávili v řasách v Labuti - Luntem 20mm s 2´UHC od Optolongu nebo Ethosem s 1,25´UHC od Lumiconu - i v těchto velkých zorných polích mi připadaly řasy obrovské.

Už si nevybavím další DSO, minimálně hvězdokupy: sestupná trojička - M13, M92 a NGC 6229, určitě taky M3 a další. Otevřené hvězdokupy v Cas, nad ránem došlo i na andromedu, ale už bylo vidět spíše jen jádro, ostatní se vytrácelo ve světle svítání. Před koncem pozorování kolem půl třetí jsme pozorovali Jupiter, Saturn, Mars. Moc pěkná tečka na závěr.

A protože bylo krásně teplo, tak jen zalézt do spacáku vedle dalekohledu, koukat na ubývání hvězd, přibývání světa - spánek, svítání, prohřátí sluníčkem v 8h.

Adam mě inspiroval svými astrokresbami - tak jsem si zkusil udělat nějaké náčrtky hybridním způsobem - v teple domova od stolu pomocí DSO planneru zachytit pár DSO - přibližně jak jsme to pozorovali ale místy je to přesnější nebo detailnější než ve skutečnosti .. Nešlo o přesnost, spíše zachytit zážitek.

 

Tady obrázek černá čtvrtka, podklad tmavá akvarelová moďř a do toho bílá tuž (kaligraphi tinte), případně zabarvení jinou akvarelovou barvou.